piłka

Piłka nożna

Narodowym sportem Polski, o czym niestety mało z nas wie, jest piłka nożna. Jest to dla nas tym bardziej dziwne, że w tym sporcie nasza reprezentacja nie radzi sobie za dobrze, nie odnosi żadnych sukcesów, wręcz staje się pośmiewiskiem. Odbiegając jednak od tego tematu, a skupiając się na samym sporcie jakim jest piłka nożna, postaramy się przybliżyć nieco zasady tej gry. Otóż na boisku sportowym zawsze rywalizują ze sobą dwie drużyny, każdy z nich składa się z zawodników i z bramkarza. Mecz piłki nożnej trwa 90 minut, ale zazwyczaj doliczanych jest kilka minut, które zostało stracone podczas całego meczu na różnego rodzaju czynności. Cały mecz dzieli się na dwie równe połowy, które oddziela przerwa, podczas której zawodnicy mogą odpocząć, a kibice ochłonąć z emocji. Piłka nożna jest sportem bowiem bardzo ekscytującym, niemal przez cały mecz zdarzają się sytuacje podbramkowe, które wywołują u widzów wielkie emocje, bo każda z nich zakończyć może się przecież punktem dla jeden z drużyn. Ten sport uprawiany jest nie tylko w lidze światowej, ale i krajowej – każdy kraj posiada swój własny ranking, który dzieli się na Ligi. Takie drużyny zazwyczaj pochodzą z jakiegoś miasta, a jak wiemy miast w Polsce jest bardzo dużo, dlatego samych lig jest aż pięć, a w każdej z nich po kilkanaście drużyn. Pierwsza liga nazywana jest ekstraklasą, bo zawsze grają tam najlepsze drużyny i najlepsi zawodnicy. Zawodnicy w takich drużynach traktują ten sport jako zawód, zarabiają nim na życie i to całkiem spore pieniądze. Nie mniej jednak polska piłka nożna jest znana przede wszystkim nie z dobrej gry, ale nieposłusznych kibiców, wandali, którzy nie wiedzą co to jest zdrowa rywalizacja, biją się między sobą tym samym niszcząc stadiony, a przez to naturalnie dana drużyna traci pieniądze.

Na pewno nie jest to mądre zachowanie, a w wielu krajach da się go uniknąć, warto byłoby się więc nauczyć takiego zachowania jeżeli wybieramy się na jakikolwiek mecz. Piłka nożna jest sportem bardzo ciekawym, a co najważniejsze przeznaczonym dla wszystkich – zarówno mężczyzn jak i kobiet, bo obie te płci mogą się w niej znakomicie sprawdzić.

Piłka ręczna

Sportem, w którym Polacy zaczynają odnosić ostatnio coraz to większe sukcesy, jest piłka ręczna. Na pewno nie byliśmy pionierami w tej dziedzinie, nie mniej jednak radzimy sobie coraz lepiej i zaczynamy odnosić wielkie sukcesy. Podstawową cechą, która odróżnia ten sport jest wielkość piłki, bo jest ona po prostu bardzo mała, poręczna, ale i bardziej dynamiczna, można więc oddawać nią rzuty z o wiele większą prędkością, przez co ten sport nabiera rozpędu, i wzbudza zaciekawienie wśród widzów. Piłka ręczna jest jednym ze sportów rozgrywanych na igrzyskach olimpijskich, być może tez dlatego wywołuje tak wielkie emocje. Mecz jest dość emocjonujący, gdyż tak mała piłką wykonywać można dość dalekie rzuty, przez co jej pozycja cały czas się zmienia, nieraz ciężko jest nią kontrolować. Często zdarzające się sytuację podbramkowe wpływają na to, że ten sport zyskuje sobie coraz większe grono fanów. Jeżeli więc chcielibyśmy podjąć uprawianie jakiegoś sportu, a do niczego raczej nie mamy zamiłowania, to na pewno po pierwszym meczu piłki ręcznej przekonamy się, że to jest właśnie to, co chcielibyśmy trenować.

Podczas meczu zdobywa się raczej dużo punktów, więc wyniki są zawsze dwucyfrowe, ten sport posiada także ciekawe zasady, które dodatkowo zwiększają poziom adrenaliny nie tylko zawodnikom, ale i widzom. Warto więc kibicować naszej reprezentacji, bo dzięki ciężkim treningom, odnoszą oni coraz to większe sukcesy, być może podczas następnych mistrzostw staniemy się mistrzami – warto więc w to inwestować. Dodatkowo piłka ręczna to sport bardzo wymagający, ale także ryzykowny, bo rzuty oddawane tak mała piłką z dużą prędkością z całą pewnością mogą nie mieć za przyjemnych skutków dla naszego ciała, ważne są więc treningi, podczas których nauczymy się, jak takie piłki dobierać, aby na tym nie ucierpieć. Mecze piłki ręcznej odbywane są już w szkołach, dzięki czemu dzieci i młodzież mają szansę zapoznania się z zasadami tego niełatwego sportu, który nie mniej jednak, jest bardzo ciekawy i fascynujący, warto więc się o tym przekonać na własnej stronie.Sonda

Twój ulubiony sport

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Najnowsze komentarze

    Szukaj

    Trening piłkarza to oczywiście praca nad mięśniami nóg. a więc nad grupą zginaczy i prostowników uda. które działają na staw kolanowy. To właśnie staw kolanowy podlega największym obciążeniom podczas uprawiania tego sportu, stąd częste doniesienia o uszkodzeniach tego stawu u piłkarzy. Urazy najczęściej dotyczą łękotki. która znajduje się w przedniej części stawu kolanowego. W trakcie meczu trwa twarda walka między napastnikiem a pilnującym go obrońcą. Wślizg. element obrony, czasem kończy się urazem nogi napastnika. Stłuczenie mięśni uda czy podudzia to najmniej dotkliwe następstwa walki na murawie boiska. Poważne uszkodzenia dotykają stawu kolanowego. Eliminują one zawodnika z gry. czasem na wiele tygodni czy miesięcy i kończą się często interwencją chirurga-ortopedy. Mięśnie podudzi i stóp wraz z aparatami stawowymi są narażone na największy wysiłek w czasie treningu futbolisty, . Wyskok do piłki czy mocne jej uderzenie to obciążenie dla stawu skokowego oraz stawów śródstopia. Zerwane ścięgna Achillesa są wynikiem urazu spowodowanego działaniem dużych sił na staw skokowy.