nożna

Piłka nożna

Narodowym sportem Polski, o czym niestety mało z nas wie, jest piłka nożna. Jest to dla nas tym bardziej dziwne, że w tym sporcie nasza reprezentacja nie radzi sobie za dobrze, nie odnosi żadnych sukcesów, wręcz staje się pośmiewiskiem. Odbiegając jednak od tego tematu, a skupiając się na samym sporcie jakim jest piłka nożna, postaramy się przybliżyć nieco zasady tej gry. Otóż na boisku sportowym zawsze rywalizują ze sobą dwie drużyny, każdy z nich składa się z zawodników i z bramkarza. Mecz piłki nożnej trwa 90 minut, ale zazwyczaj doliczanych jest kilka minut, które zostało stracone podczas całego meczu na różnego rodzaju czynności. Cały mecz dzieli się na dwie równe połowy, które oddziela przerwa, podczas której zawodnicy mogą odpocząć, a kibice ochłonąć z emocji. Piłka nożna jest sportem bowiem bardzo ekscytującym, niemal przez cały mecz zdarzają się sytuacje podbramkowe, które wywołują u widzów wielkie emocje, bo każda z nich zakończyć może się przecież punktem dla jeden z drużyn. Ten sport uprawiany jest nie tylko w lidze światowej, ale i krajowej – każdy kraj posiada swój własny ranking, który dzieli się na Ligi. Takie drużyny zazwyczaj pochodzą z jakiegoś miasta, a jak wiemy miast w Polsce jest bardzo dużo, dlatego samych lig jest aż pięć, a w każdej z nich po kilkanaście drużyn. Pierwsza liga nazywana jest ekstraklasą, bo zawsze grają tam najlepsze drużyny i najlepsi zawodnicy. Zawodnicy w takich drużynach traktują ten sport jako zawód, zarabiają nim na życie i to całkiem spore pieniądze. Nie mniej jednak polska piłka nożna jest znana przede wszystkim nie z dobrej gry, ale nieposłusznych kibiców, wandali, którzy nie wiedzą co to jest zdrowa rywalizacja, biją się między sobą tym samym niszcząc stadiony, a przez to naturalnie dana drużyna traci pieniądze.

Na pewno nie jest to mądre zachowanie, a w wielu krajach da się go uniknąć, warto byłoby się więc nauczyć takiego zachowania jeżeli wybieramy się na jakikolwiek mecz. Piłka nożna jest sportem bardzo ciekawym, a co najważniejsze przeznaczonym dla wszystkich – zarówno mężczyzn jak i kobiet, bo obie te płci mogą się w niej znakomicie sprawdzić.Sonda

Twój ulubiony sport

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Najnowsze komentarze

    Szukaj

    Trening piłkarza to oczywiście praca nad mięśniami nóg. a więc nad grupą zginaczy i prostowników uda. które działają na staw kolanowy. To właśnie staw kolanowy podlega największym obciążeniom podczas uprawiania tego sportu, stąd częste doniesienia o uszkodzeniach tego stawu u piłkarzy. Urazy najczęściej dotyczą łękotki. która znajduje się w przedniej części stawu kolanowego. W trakcie meczu trwa twarda walka między napastnikiem a pilnującym go obrońcą. Wślizg. element obrony, czasem kończy się urazem nogi napastnika. Stłuczenie mięśni uda czy podudzia to najmniej dotkliwe następstwa walki na murawie boiska. Poważne uszkodzenia dotykają stawu kolanowego. Eliminują one zawodnika z gry. czasem na wiele tygodni czy miesięcy i kończą się często interwencją chirurga-ortopedy. Mięśnie podudzi i stóp wraz z aparatami stawowymi są narażone na największy wysiłek w czasie treningu futbolisty, . Wyskok do piłki czy mocne jej uderzenie to obciążenie dla stawu skokowego oraz stawów śródstopia. Zerwane ścięgna Achillesa są wynikiem urazu spowodowanego działaniem dużych sił na staw skokowy.