Piłka siatkowa

Dyscypliną sportowa, dzięki której nasza reprezentacja jest znana na całym świecie, jest piłka siatkowa. Na pewno nieraz o niej słyszeliśmy, bo jest ona niemal tak samo popularna jak piłka nożna, jej mecze rozgrywa się bardzo często w szkołach co sprawia, że nawet najmłodsze dzieci znają tę dyscyplinę. Na boisku rywalizują ze sobą dwie drużyny, które rozstawione są po obu stronach boiska naprzeciw siebie, oddziela się siatka, przez którą zobligowane są podawać sobie piłkę. Jeżeli piłka upadnie na ziemię to punkt otrzymuje jedna z drużyn. Mecz piłki siatkowej może trwać aż pięć setów, bo rozgrywany jest to trzech zwycięstw, więc naturalnie może zakończyć się już po trzech setach. Nie mniej jednak często w tym sporcie zdarza się, że podczas czterech setów, każdy drużyna zdobędzie po dwa punkty, wtedy rozgrywany jest piąty set nazywany time break. Gra toczy się w nim tylko do piętnastu punktów, trzeba więc starannie oddawać strzały, bo każdy punkt jest tutaj niemal na wagę złota. Piłka siatkowa jest w Polsce sportem bardzo popularnym także ze względu na fakt, że nasze dwie reprezentacje – męska i damska – odnoszą liczne sukcesy na arenie światowej.

Polska jest więc znana z wysokiej jakości gry w piłkę siatkową, w przeciwności oczywiście do piłki nożnej. Z tego sportu naprawdę możemy być dumni, powinniśmy więc zawzięcie kibicować naszym zawodnikom, bo wsparcie od publiczności, zawsze motywuje do lepszej gry. W piłce siatkowej na boisku znajduje się bardzo dużo sędziów – liniowi, siatkowy, a i ten spisujący raport i wymieniający zawodników. Trzeba więc uważać na każdy ruch, bo w tym sporcie na pewno nic sędziom nie umknie, ale także przez fakt, że jest ich kilku, to szanse na kupienie meczu przez daną drużynę, są bardzo niskie, przez co gra staję się po prostu zawsze sprawiedliwa. Piłka siatkowa to sport, z którego my Polacy, powinniśmy być jak najbardziej dumni. To zamiłowanie tym sportem widać już nawet w szkołach, gdzie rozgrywanie meczów siatkówki jest jedną z największych atrakcji wychowania fizycznego. Jeżeli dalej będziemy tak dbać o rozwój tego sportu, to kto wie, być może na następnych mistrzostwach uda się nam zwyciężyć.

Dodaj komentarzSonda

Twój ulubiony sport

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Najnowsze komentarze

    Szukaj

    Trening piłkarza to oczywiście praca nad mięśniami nóg. a więc nad grupą zginaczy i prostowników uda. które działają na staw kolanowy. To właśnie staw kolanowy podlega największym obciążeniom podczas uprawiania tego sportu, stąd częste doniesienia o uszkodzeniach tego stawu u piłkarzy. Urazy najczęściej dotyczą łękotki. która znajduje się w przedniej części stawu kolanowego. W trakcie meczu trwa twarda walka między napastnikiem a pilnującym go obrońcą. Wślizg. element obrony, czasem kończy się urazem nogi napastnika. Stłuczenie mięśni uda czy podudzia to najmniej dotkliwe następstwa walki na murawie boiska. Poważne uszkodzenia dotykają stawu kolanowego. Eliminują one zawodnika z gry. czasem na wiele tygodni czy miesięcy i kończą się często interwencją chirurga-ortopedy. Mięśnie podudzi i stóp wraz z aparatami stawowymi są narażone na największy wysiłek w czasie treningu futbolisty, Najciekawsze prezenty z adrenaliną Zobacz!. Wyskok do piłki czy mocne jej uderzenie to obciążenie dla stawu skokowego oraz stawów śródstopia. Zerwane ścięgna Achillesa są wynikiem urazu spowodowanego działaniem dużych sił na staw skokowy.